IT rodičovská kontrola

dite_rodicŽijeme ve virtuálním světě. Rodiče nebudou souhlasit, děti ano. A v tom je právě ten obrovský rozdíl. Zatímco děti znají "normální" prostředí dobře, málokterý rodič zná to virtuální svého dítěte. Ovšem stejně jako si nastavila společnost řadu pravidel v tom klasickém světě - zdravíme se, pouštíme se do dveří, neučíme se ve škole déle než 6 hodin v kuse...musíme také podobným dílem nastavit pravidla v tom virtuálním. Ruku na srdce. Víte, co vaše děti sledují na mobilu (=smartphonu)? Víte, kolik hodin denně tam tráví? Víte, jakým způsobem se vyjadřují na sociálních sítích? Víte, jaká videa sledují? A protože my to víme...rozhodli jsme se připravit pro rodiče krátký seriál o tom, jak na rodičovskou kontrolu nad IT zařízením. Čtěte pozorně, čtěte všechno, čtěte až do konce. Nenechte se odlákat třeba jen odkazem na video. Důsledným čerpáním informací si zajistíte alespoň základní přehled v této jinak poměrně složité problematice.

1. ZOHLEDNĚTE ZÁJMY A VĚK DÍTĚTE

Každé dítě je originál a musíme mu naordinovat jinou péči. Děti se velmi snadno učí to, co je baví, a proto by předčasné "zaškolení" mohlo spíše ublížit. Při pohledu na maminky, které v raném dětství místo základů slušného chování vkládají do rukou svých ratolestí tablet či smartphone, se nám vaří krev v žilách... No a pokud si kladete otázku, kolik času u obrazovky v pozdějším věku nastavit, můžou vám pomoci například závěry Australského institutu pro rodinná studia:

• žádný čas na obrazovce pro děti mladší dvou let
  • ne víc než jednu hodinu denně pro děti ve věku 2–5 let
  • ne víc než dvě hodiny sledování obrazovky denně pro děti a mládež ve věku 5–17 let

2. UŽ JE ČAS?

dite_pcRozhodně není kam spěchat! Dítě bude s digitálními technologiemi spojené celý život a pár let navíc “mimo síť” může přinést víc pozitiv než negativ. Navíc, buďte k sobě upřímní...je potřeba prvního IT zařízení opravdu vašeho dítěte nebo vaše? Není to váš strach o bezpečí dítěte? Není to spíše strach z toho, že dítě bude digitálně pozadu ve srovnání s vrstevníky? Nebo strach, že dítě bude vyloučené z kolektivu? A pokud po zralé úvaze skutečně uznáte, že  je opravdu čas, rozhodněte se, jaké zařízení nejlépe naplní potřebu dítěte. Notebook nebo herní konzole může být kolikrát lepším řešením než mobil nebo tablet...

3. KDO SE V TOM MÁ VYZNAT?

Typů zařízení je dnes mnoho. Pro vás, jako pro rodiče, už není tolik důležité to, jestli dítě používá počítač, tablet nebo mobil, jako spíš to, jaký typ operačního systému digitální zařízení využívá. Důvod, proč vás tenhle údaj zajímá, je prostý. Různé aplikace rodičovské kontroly fungují na různých operačních systémech, které nejsou kompatibilní (=vzájemně v souladu). Operačních systémů naštěstí není zase tolik, abychom si je nedokázali zapamatovat a následně tomu přizpůsobit výběr rodičovské kontroly.

• Stolní počítačenotebooky mají buď operační systém Windows od Microsoftu nebo v případě počítačů Mac od firmy Apple operační systém MacOS. Existují i tzv. Chromebooky, které mají Chrome OS, ty jsou však spíše rozšířené ve školách či firmách. Stejně tak zajisté nikdo z vás nemá doma operační systém Linux.
  • Tablety a mobily mají buď operační systém Android  od společnosti Google (Samsung, Motorola, Xiaomi, Huawei, Sony apod.) nebo iOS (iPhone, iPad) od firmy Apple.

vyber_zarizeni

4. DRUHY RODIČOVSKÉ KONTROLY

Ve chvíli, kdy jsme si udělali jasno v tom, jaký operační systém zařízení mého dítěte využívá, můžeme přistoupit k výběru aplikací, které nám pomůžou se správou rodičovské kontroly.

Přitom je třeba si uvědomit, že kontrolu nad aktivitami dítěte umí s největší pravděpodobností i váš router (=zařízení, které vám doma přijímá signál z antény a dále ho šíří po kabelu nebo wi-fi po domácnosti). Toto nastavení je velmi efektivní, můžete omezit datové toky, rychlost podle preferencí, čas připojení jednotlivých zařízení a spoustu dalšího. Nevýhodou může být lehce složitější přístup k nastavením routeru (každá značka používá jiný software) a pomoci by vám vždy měl váš poskytovatel internetu, který router ve vaší domácnosti instaloval.

A nyní konečně k aplikacím. Při výběru zcela jistě narazíte na několik druhů (proklikem na název aplikace se vždy dostanete k podrobnějším informacím). Jednak existují tzv. singleplatform aplikace, které fungují pouze v jednom operačním systému. Příkladem může být Apple Family Sharing. Toto nastavení najdete pouze na zařízeních firmy Apple. Existují ale i tzv. multiplatform aplikace, například Microsoft Family Safety. Tato aplikace funguje jak na operačním systému Windows, tak i Android Apple. Nebo aplikace Family Link, která je sice primárně určená pro operační systém Android, ale pokud máte operační systém iOS a vaše dítě Android, lze si appku stáhnout i z AppStoru.

Pokud jste zvyklí využívat služeb společnosti Eset při antivirové ochraně počítače či mobilu, pak zajisté sáhnete po appce Eset Parental Control, která s jistými drobnými omezeními funguje zdarma na operačních systémech Android.

deti_pcJestliže si popisujeme možnosti jednotlivých aplikací, nesmíme zapomenout si také říci, že rodičovskou správu a nastavení různých jednoduchých omezení umožňují přímo programy/aplikace/webové stránky typu Instagram, Google Play, Apple zařízeníchYoutube, Roblox, Playstation a další. Bohužel to samotní rodiče v naprosté většině vůbec netuší a nastavení nevyužívají.

Za zhlédnutí rozhodně stojí i videosérie Akademie pro rodiče na portále youtube:

akademie_youtube

5. A TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ NA ZÁVĚR

kruh_spolupracePoužívání rodičovských aplikací by rozhodně mělo být u větších dětí vždy výsledkem vzájemné domluvy! Uvědomte si, že děti mají v nemalém počtu případů nad rodiči navrch a brzo zjistí, že některá rodičovská nastavení se dají různými způsoby obcházet a šidit. Nikdy nedovolte, aby rodičovská kontrola narušila váš vztah a vzájemnou důvěru. Nastavujte pravidla, ale zároveň vysvětlujte, proč to děláte.

Jan Táborský, ředitel školy

isic_logo