Naučná stezka Liběšice

Historicko-přírodovědná naučná stezka v Liběšicích

Ve školním roce 2008/2009 se naše základní škola zúčastnila výběrového řízení, které se uskutečnilo v rámci programu Škola pro udržitelný život (ŠUŽ). Tento projekt společně vyhlásilo Středisko ekologické výchovy SEVER a Partnerství o.p.s. Naše nabídka realizace historicko-přírodovědné stezky byla jednou ze 4 projektů z celkově 108, které v Ústeckém kraji uspěly.

V následujícím školním roce 2009/2010 se projekt realizoval. S jeho uvedením do života nám pomohli tři organizace z Liběšic - zejména Obec Liběšice, bez jejíž podpory bychom tento nápad nemohli uskutečnit, dále Zemědělské družstvo LiběšiceDomov Na zámku Liběšice (dnes již neexistující). Všichni naši spolupracovníci nám pomáhají bez nároku na jakoukoliv finanční odměnu a za to mají naše velké uznání.

Cílem aktivity projektu je seznámit žáky, rodiče, obyvatele i návštěvníky obce s historií přírodními krásami Liběšicka. Stezka navazuje na muzeum v Liběšicích. Informační panely jsou oboustranné a vedou zájemce po nejzajímavějších místech obce. Jedna strana bude informovat o historii, umění a kultuře a druhá o přírodních krásách a jedinečnostech, které lze v našem kraji zhlédnout.

logo_naucna_stezka

Slavnostní otevření Naučné stezky Liběšice

Dne 13. května 2010 byla stezka slavnostně otevřena. Instalována je v katastru obce Liběšice. Má celkem 9 zastavení, skládá se z 8 panelů, 6 panelů je oboustranných, 2 jsou jednostranné. Poslední zastavení stezky je v místním muzeu, které se nalézá na zdejším Obecním úřadě Liběšice. Tam je také uložena pamětní kniha, která slouží k zapsání postřehů, či připomínek návštěvníků naučné stezky.

Seznam panelů a jejich řazení

1. Liběšice - Barokní perla Českého středohoří » náves
2. Jezuité v Liběšicích » cesta k zámku
3. Liběšice od 19. století po současnost » cesta k zámku
4. Sedlo a okolí Liběšic » nádraží
5. Školství v Liběšicích a ekologická výchova » ZŠ a MŠ Liběšice
6. Lidová architektura a život na vsi » roubenky
7. Morová epidemie » hřbitov
8. Barokní sloh » řada soch na návsi
9. Muzeum Liběšic » Obecní úřad Liběšice

Prostřednictvím realizace projektu si společnou práci vyzkoušeli žáci základní školy, Obecní úřad Liběšice, Zemědělské družstvo Liběšice a Domov Na Zámku Liběšice. Slavnostního otevření stezky se zúčasnili zástupci všech spolupracujících a přidali se k nim i místní obyvatelé.

foto3 foto4

Naše základní škola panely využívá jako obohacení a doplněk výuky dějepisu, výchovy k občanství, přírodovědy, vlastivědy a ekologické výchovy. Ke stezce byly vytvořeny pracovní listy, které je možné využívat nejen žáky naší školy, ale ověřit znalosti si můžete i třeba Vy. Ke stažení je zde (290.31 kB).

logo_sever  logo_partnerstvi