Stravné a úplata za MŠ pro šk. rok 2023/2024

Platí se jednou částkou, nejprve se odečte úplata, zbytek jde na obědy.

Stravné ve výši 800 Kč (zkrácené - přesnídávka a oběd) nebo ve výši 900 Kč (celodenní - přesnídávka, oběd a svačina) společně s úplatou ve výši 421 Kč (každý rok se mění, podrobnosti dole) zasílejte do 20. dne v měsíci zálohově dopředu na účet (př.: na září platíte již v srpnu!).

Úplata za hlavní prázdniny pro školní rok 2023/2024 bude uvedena v průběhu květnu 2024.

Číslo účtu

Variabilní symbol

bude přidělen při podání přihlášky*

Specifický symbol

Do poznámky uveďte

jméno a příjmení dítěte

Stravné + úplata

800 Kč + 421 Kč (1221 Kč)

popř. 900 Kč + 421 Kč (1321 Kč)

* = pokud máte v mateřské škole přihlášeno více dětí, stačí poslat platbu jednou částkou a uvést variabilní symbol toho mladšího, stejné je to i v případě, že máte jedno dítě v MŠ a druhé v ZŠ (nahlásit ekonomce spojení plátců a zasílat jednou částkou)

Přeplatky za stravné budou vyúčtovány 1x ročně.

Sleva na dani a její vliv na úplatu za MŠ

Upozorňujeme rodiče, že od roku 2014 mohou uplatnit odečet z daní za úhradu úplaty v mateřské škole. Do této částky se započítává pouze úplata, nikoliv stravné.

Slevu může uplatnit jen jeden z rodičů nebo jeden z prarodičů, pokud má dítě soudně v péči. Pokud máte dvě a více děti, lze si děti rozdělit a každý z rodičů může uplatňovat slevu na jedno dítě.

Tuto slevu můžete uplatnit jak u zaměstnavatele, tak ji mohou uplatnit i rodiče OSVČ podávající  daňové přiznání. Musejí doložit pouze potvrzení z příslušného předškolního zařízení.

Daňovou slevou na mateřskou školu, která bude snižovat vypočtenou daň z příjmu, bude možné snížit daň z příjmu maximálně do nuly. V případě, že daňová povinnost rodiče bude nižší než nárok na slevu, tak rodič nevyužije slevu celou. Rodiče by si tedy měli propočítat, kdo z nich daňovou slevu na MŠ uplatní, aby se maximalizovala její daňová výhoda. Zpravidla by měl slevu uplatnit rodič s vyššími zdanitelnými příjmy. Daňové zvýhodnění může samozřejmě uplatnit i rodič s nižšími příjmy, protože mu například může vzniknout nárok na daňový bonus.

Více informací lze čerpat z dokumentu zde (275.02 kB).