Výstup na Boreč (8.ročník)

logo_EU_MSMTV pátek 17. února 2023 se žáci osmé třídy a několik žáků z deváté třídy vydali prozkoumat jeden z vrchů Českého Středohoří – BOREČ. Průvodcem nám byl Miloš Fejfárek, který je lektorem pracujícím v ekologickém středisku SEVER Litoměřice. Na začátku žáci získali interaktivní formou základní informace o lokalitě Borečského vrchu. Poté si měli na vlastní kůži vyzkoušet rozdělání ohně, což nebylo vzhledem k vlhkému počasí jednoduché. Když se zadařilo oheň udržet, tak měli ohřát 1 litr vody, což jim umožnilo si ověřit fyzikální princip termiky. Na úpatí vrchu žáci zkoumali tzv. ledové jámy. V průběhu celé cesty vzhůru žáci měřili teplotu půdy a došli ke zjištění, že se teplota zvyšuje v řádech jednotek stupňů (ve ventarolách žáci naměřili teplotu 16 °C). Uvnitř ventarol byla objevena endemitní rostlina borečka vzácná. Odměnou nám bylo setkání s mlokem skvrnitým, který je, díky specifickému mikroklimatu, aktivní i v zimě.

Všem můžeme návštěvu vrchu Boreč doporučit.

Mgr. Václava Militká

Datum vložení: 20. 2. 2023 19:46