Světový den včel

20. května 2022 jsme si i u nás v MŠ připomenuli Světový den včel. Jsou to vyloženě obdivuhodná a pracovitá stvoření – ne nadarmo se říká: je pilný jako včelka. Proto jsme si povídali o tom, jak včeličky žijí. Že je jejich domečkem úl a mají svou královnu, o kterou pečují dělnice a trubci. Víme, že sbírají z kytiček nektar, ze kterého pak máme med. Na nožičkách se jim při sběru nektaru zachytí pyl, který je důležitý jak pro včelstvo, tak pro přírodu. Včely jsou pro nás velmi důležité a užitečné. Děti si praktickým způsobem vyzkoušely sběr pylu, sály sladký nektar a sestavovaly plástve.

Ale nejen včeličky nás provázely. Celý týden jsme věnovali poznávání hmyzu a nasbírané vědomosti jsme si vyrazili ověřit do přírody v okolí naší školky. Společně jsme okem i lupou hledali a pozorovali rozmanité druhy hmyzu. Zjistili jsme, že na cestách, v lese i v polích za naší MŠ žije mnoho mravenečků, červenočerných broučků jménem Ruměnice pospolná a berušek (slunéček sedmitečných). Také jsme se věnovali stavbám pro naše hmyzí kamarády (více v albu Život v trávě).

Bc. Mariana Kovalová

Datum vložení: 30. 5. 2022 8:37